poniedziałek, 11 lutego 2019

Zjawiskowy gmach budapesztańskiego Parlamentu

"Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: 
trwałości, użyteczności i piękna"
WitruwiuszBudynek Parlamentu w Budapeszcie, jest najlepszym dowodem na to, że trwałość, użyteczność oraz piękno można połączyć w całość, a wtedy rzeczywiście powstają rzeczy niezwykłe.
Położony nad Dunajem w dzielnicy Peszt, jest jednym z największych gmachów parlamentów narodowych na świecie.  Wybudowano go w okresie, kiedy z połączenia dwóch dawnych miast  Budy oraz Pesztu - powstał Budapeszt. Władze miejskie uznały, że zjednoczona stolica potrzebuje nowej, reprezentacyjnej siedziby. Na jej miejsce wybrano podmokły, bagnisty teren w okolicy wówczas niezamieszkanej, a w dodatku cieszącej się reputacją bardzo niebezpiecznej. 
Zanim doszło do rozpoczęcia prac, teren budowy musiał zostać osuszony i umocniony, konieczna była także wywózka składowanego tam drewna – w tym celu uruchomiono specjalną linię kolejową, którą później transportowano odpowiednie materiały. Rozpisany w 1882 roku konkurs na najlepszy projekt budowli wygrał Imre Steindl - zainspirowany neogotyckim gmachem londyńskiego parlamentu. Zgodnie z duchem czasu stworzył on dzieło eklektyczne, którego ornamentacja mocno nawiązuje do gotyku, a plan i układ przestrzenny powiela wzorce renesansowe i barokowe.
Budowa trwała od 1885 do 1904, choć pierwsze posiedzenie odbyło się już w 1896, podczas hucznie obchodzonej rocznicy 1000-lecia państwa węgierskiego. Pracowało przy nim 1000 osób, zużyto 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł. Wydaje mi się, że efekt poczynań architekta jest zadziwiający i przerósł nawet najśmielsze oczekiwania władz miasta oraz jego mieszkańców. 
Mnie osobiście gmach budapesztańskiego Parlamentu  zahipnotyzował od początku do końca i niezależnie od tego, z której strony na niego spojrzymy budowla prezentuje się spektakularnie.

Ze Wzgórza Zamkowego cały Budapeszt - łącznie z Parlamentem  wygląda zjawiskowo
W bezpośrednim kontakcie gmach Parlamentu jest jeszcze większy. Trudno go zmieścić w obiektywie
Siedzę, patrzę i podziwiam:)
Mimo iż budynek jest stosunkowo młody - wygląda jakby wzniesiono go co najmniej kilkaset lat temu
A tutaj mamy śliczne widoczki z Góry Gellerta:)

Bardzo żałuję, że nie mogłam wejść do środka Parlamentu. Niestety było już zdecydowanie za późno, a zwiedzanie odbywa się tylko i wyłącznie w określonych godzinach /8.00-16.00/ - z przewodnikiem. W okresie sesji parlamentarnych niektóre pomieszczenia są wyłączone ze  zwiedzania. 
Największymi salami parlamentu są: dawna Izba Niższa (dzisiejsze Zgromadzenie Narodowe/  oraz dawna Izba Wyższa, zniesiona w węgierskim systemie politycznym w 1945, a obecnie pełniąca funkcję reprezentacyjnej Sali Konferencyjnej.
Główna fasada gmachu umieszczona jest od strony rzeki i zdobi ją 88 posągów władców węgierskich z 7 legendarnymi wodzami madziarskimi na czele - natomiast główne wejście do Parlamentu znajduje się w wysuniętym do przodu środkowym ryzalicie od strony placu Kossutha.
Pod względem wymiarów gmach może poszczycić się 268 m długości, 123 m szerokości, 96-metrową kopułą i prawie 18 000 m kwadratowych powierzchni, co stawia go na pierwszym miejscu wśród wszystkich gmachów parlamentu na świecie!!!
Budowla ma 27 bram, 29 klatek schodowych i jest zaopatrzona w 133 wind. Całkiem niezły wynik:)
Prowadzące od głównej bramy schody wiodą do paradnego holu ozdobionego plafonami. W małej niszy na ścianie ustawiono w 1904 r. popiersie twórcy gmachu - Imre Steindela.
Główna brama budynku przeznaczona jest wyłącznie dla wysokich rangą delegacji państwowych. W 2000 roku na 1000-lecie chrześcijaństwa na Węgrzech, wniesiono tędy w uroczystym orszaku Świętą Koronę oraz pozostałe insygnia królewskie, umieszczone w Sali Kopułowej.  Korona św. Stefana w 1944 została wywieziona z Budapesztu (według niektórych wersji ukradli ją żołnierze niemieccy).  Nie wiadomo dokładnie, jak znalazła się po wojnie w Stanach Zjednoczonych  (być może wraz z amerykańskim wojskiem). Zwrócono ją Węgrom dopiero w 1978. Od 2000 koronę i insygnia królewskie można ponownie oglądać w gmachu parlamentu.
W podziemiach gmachu znajduje się muzeum poświęcone węgierskiemu parlamentaryzmowi.
 
Dawna Izba Wyższa- zdj. wikipedia
Hol główny /paradny/
Korona św. Stefana i insygnia królewskie
Kuluary

Naprzeciwko Parlamentu wznosi się piękny budynek, który w XIX wieku pełnił funkcję Pałacu Sądu Najwyższego. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych dzieł węgierskiego eklektyzmu, łączącego w sobie formy renesansowe i barokowe. Zdobienia na fasadzie wiążą się tematycznie z sądownictwem i prawem. Od 1972 r. w budynku mieści się Muzeum Etnograficzne, a tuż  przed nim na betonowych  schodkach  przysiadają ludzie mocząc nogi w wodzie - od czasu do czasu spoglądając w stronę Parlamentu.
Po drugiej stronie placu wznosi się maszt flagi węgierskiej, a za nim pomnik wodza rewolucji /1848-49/ Lajosa Kossutha
I można by tak spacerować po Budapeszcie od rana do wieczora, ciągle dowiadując się czegoś nowego. Szczerze mówiąc nie miałabym nic przeciwko ponownej wizycie w tym nietuzinkowym mieście. Czy Wam również spodobał się gmach Parlamentu? Kto widział go na żywo, na pewno przyzna mi rację, że zdjęcia nawet w połowie nie oddają jego ogromu oraz niebanalnego wyglądu :)


Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Trzymajcie się moi Drodzy i pamiętajcie o tym, 
że wiosna tuż, tuż:)


39 komentarzy:

 1. No faktycznie to wielkie gmaszysko robi niesamowite wrażenie.
  Marta.

  OdpowiedzUsuń
 2. ŁAŁ!!! Już kilka razy podziwiałam ( tylko na zdjęciach)ten wspaniały gmach.
  Jak zawsze przeczytałam z wielkim zainteresowaniem.:)
  Piękne zdjęcia.
  Pozdrawiam Cię Mario serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci Basiu, że zdjęcia nie oddają w pełni piękna i ogromu Parlamentu.
   No i oczywiście jego cudowne położenie nad Dunajem dopełnia całości.
   Dziękuję i przesyłam serdeczności:)

   Usuń
 3. O rany, wygląda jak zamek. I jest niezaprzeczalnie piękny! :O
  Mosty wyglądają jak te praskie! I te domeczki z pomarańczowymi dachami też!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Budapeszt jest bardzo podobny do Pragi. Szczerze mówiąc miałabym problem z wyborem, które miasto bardziej mi się podoba. Obydwa są piękne:)
   Sama musisz się o tym przekonać. Budapeszt jest całkiem blisko:)

   Usuń
 4. Oj, piękna rzecz... Szkoda, że nie byłam w środku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też żałuję, że nie byłam w środku ale przyznasz, że z zewnątrz wygląda zjawiskowo!!!

   Pozdrawiam Cię serdecznie:)

   Usuń
  2. Owszem. Zawsze budził mój podziw.

   Usuń
 5. Zgadzam się z Tobą, że na żywo robi ogromne wrażenie i wygląda jeszcze wspanialej niż na zdjęciach. Ja też żałuję, że nie udało i się wejść do środka. A jaki piękny jest podświetlony nocą!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całą pewnością w nocy musi się prezentować wspaniale:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 6. Szkoda, że słowa Witruwiusza dziś nie są w użyciu.
  Budynek robi ogromne wrażenie. Chyba najlepiej oglądać go z daleka...
  Niesamowity... wielkich rzeczy trzeba doświadczać osobiście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, gdyby Witruwiusz podniósł się z grobu i spojrzał na niektóre współczesne projekty budowlane z całą pewnością położyłby się w nim z powrotem:)

   Usuń
 7. W Budapeszcie nie byłam jeszcze, a parlament robi wrażenie, chyba piękniejszy niż gdziekolwiek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Budapeszt bardzo mi się spodobał. Klimatycznie i architektonicznie przypomina Pragę.

   Pozdrawiam:)

   Usuń
 8. Ja też jestem oczarowana architekturą węgierskiego parlamentu.
  Jest to bez wątpienia największa i najbardziej znana atrakcja turystyczna w Budapeszcie.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, Parlament wyróżnia się z tłumu i z każdej strony wygląda atrakcyjnie:)
   Mnie najbardziej spodobała się jego bryła od strony Dunaju i ze Wzgórza Zamkowego.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 9. Z wejściem do parlamentu węgierskiego jest troszeczkę zachodu,ale zdecydowanie warto poświęcić odrobinę czasu by móc zwiedzić część sal udostępnionym zwiedzającym. Główny hol robi niesamowite wrażenie, przypomina mi hol wejściowy w pałacu Dolmabahçe w Stambule. W sali gdzie znajdują się insygnia królewskie pełnią wartę żołnierze i tam nie można robić zdjęć. W tejże sali znajdują się także rzeźby wszystkich węgierskich królów.
  Na mnie także wrażenie zrobiła instalacja artystyczna przed parlamentem od strony Dunaju, pozostawione buty - budapeszteński pomnik Holokaustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam nadzieję, że wejdę do środka. Niestety nie udało się:(
   Wyobrażam sobie jak piękne musi być jego wnętrze.
   Szczerze mówiąc nie widziałam tej instalacji. Czy była to wystawa czasowa?

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Nie jest to tymczasowa wystawa, to są metalowe buty i buciki ustawione tuż nad brzegiem Dunaju. Ta wystawa- pomnik jest widoczna na Twoim pierwszym zdjęciu robionym z Budy, znajduje się w prawym dolnym rogu.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Buty_na_brzegu_Dunaju

   Usuń
 10. Na mnie także parlament zrobił ogromne wrażenie. Pamiętam też, że był pięknie podświetlony w nocy. Nie byłam w środku, ale chociaż Twoje zdjęcia przybliżają to czego można się spodziewać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nikt nie pozostaje obojętny patrząc na ten budynek:)
   Niestety w nocy go nie widziałam. Też musi wyglądać zjawiskowo:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 11. Parlament na serio bardzo ładnie się prezentuję. W Norwegii też jest bardzo ładny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Norwegii jeszcze niestety nie dotarłam, ale może kiedyś? ...:)
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 12. W Budapeszcie byłam kilka razy, ale już dawno temu. Twoje zdjęcia przywołały miłe wspomnienia. Wewnątrz nie byłam. I tak sobie myślę, że warto zrobić sobie taką sentymentalną podróż.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo, skoro byłaś kilka razy - to znaczy, że Budapeszt Ci się spodobał?
   Przyznam szczerze, że ja też nie miałabym nic przeciwko ponownej wizycie w tym pięknym mieście.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 13. Byłam, widziałam, nawet nocą! Przepiękny budynek, który przyciąga wzrok z każdego miejsca centralnego Budapesztu. Od widoków nie można się oderwać! Pozdrawiam i życzę wielu ciekawych wpisów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt. Trudno oderwać wzrok od tego monumentalnego gmachu. Na żywo prezentuje się jeszcze piękniej, niż na zdjęciach:)
   Dziękuję bardzo:) Mam nadzieję, że wena mnie nie opuści:)

   Usuń
 14. W Budapeszcie jeszcze nie byliśmy jeszcze. Parlament jest wspaniały, zjawiskowy - warto go zwiedzić.
  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Budapeszt. Oprócz Parlamentu jest tam jeszcze mnóstwo innych atrakcji godnych zobaczenia:)
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 15. Węgry jeszcze za czasów PRL-u zwiedzały moja matka i siostra. Też były zachwycone stolicą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że Węgry bardzo się zmieniły od czasów PRL /oczywiście na plus/.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 16. Zwiedzałam wnętrze Parlamentu i moim zdaniem dużo ciekawszy jest od zewnątrz ;) Ponieważ jest to budynek w czynnym użyciu, nie wszędzie można wejść i nie należy schodzić z trasy zwiedzania. Oczywiście z przewodnikiem. Wygląda to trochę jak szybki spacer z krótkimi postojami w strategicznych miejscach, tj. w holu, przy insygniach, którym nie można oczywiście robić zdjęć i w sali dawnej izby wyższej, a na koniec jeszcze nieduża wystawa z makietą budynku itp. Zwiedzanie trwa niecałą godzinę. Nie masz czego żałować ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że mnie trochę pocieszyłaś, bo strasznie żałowałam, że nie weszłam do środka:)
   Pewnie dlatego zwiedzanie Parlamentu odbywa się w ekspresowym tempie bo ciągle jest siedzibą władz najwyższych.
   Na zdjęciach, które oglądałam w internecie wnętrza prezentują się przepięknie.
   Tak czy siak gmach podziwiany z zewnątrz wygląda zjawiskowo:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 17. Kochana
  Jestem, wróciłam:)
  Byłam w Budapeszcie, podziwiałam:)
  Pozdrawiam milutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja Morgana, byłam wylogowana, przepraszam:)

   Usuń
  2. Cieszę się Morgano, że już wróciłaś i podreperowałaś zdrowie:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...