piątek, 18 października 2019

Miejsce, w którym czas ma inny wymiar - Stary Pantalejmon

"Aby prawdziwie poznać świat, spójrz w głąb swej istoty.
Aby naprawdę poznać siebie, okaż autentyczne zainteresowanie światem"
Rudolf Steiner


Szczerze mówiąc byłam troszkę zaskoczona faktem, iż w okolicach góry Olimp oprócz greckich bogów, parę stuleci wstecz  stacjonowali również Krzyżowcy. Dowodem na to jest  wznoszący się na szczycie wzgórza i jakby wyłaniający z Morza Egejskiego - Zamek Platamonas.  
Ta imponująca twierdza jest właśnie ich dziełem i pojawiła się tutaj w 1204 roku za sprawą dowódcy IV wyprawy krzyżowej - Bonifacego I z Monferratu, który zapragnął umocnić granice założonego przez siebie Królestwa Tesaloniki. Była to dosyć głośna postać na terenie ówczesnej Grecji. To on otoczył wzgórze solidnymi murami, a w północnej części zamku wybudował potężną ośmioboczną wieżę. Twierdza miała strzec przejścia między górami a morzem. Razem z warowniami półwyspu Chalkidiki mógł trzymać kontrolę nad całą Zatoką Termajską. 
I choć Bonifacy po utworzeniu własnego państwa przeżył zaledwie 3 lata, to twierdza Platamonas do dnia dzisiejszego spogląda na miasto ze szczytu wzgórza, nieustannie przypominając o bogatej historii Imperium oraz ciesząc oczy pięknymi widokami na okoliczne plaże oraz połyskujące w słońcu wody Morza Egejskiego.
Zamek wraz z okolicą przechodził w ciągu wieków pod różne rządy. W 1470 roku zdobyli go Wenecjanie, a w 1556 roku Turcy. Był też kilkakrotnie przebudowywany. Znaleziono tu cechy stylu bizantyjskiego i frankońskiego. Ostatecznie opustoszał na początku XX wieku i popadał szybko w ruinę, jednak do dzisiaj w dosyć dobrym stanie zachowały się mury obronne.
Podejście do zamku jest dosyć męczące. Nie dość, że cały czas trzeba iść asfaltową drogą to jeszcze pod górę.  Kto nie chce pokonywać tej trasy pieszo - może skorzystać z kolejki turystycznej jadącej z Pantalejmonas lub tak jak my, iść na totalną łatwiznę i praktycznie pod sam zamek podjechać samochodem:)
Ruiny można obejść dookoła, wzdłuż murów zewnętrznych, a do środka wchodzi się przez wielką bramę /wejście płatne/. Co prawda wewnątrz, oprócz wieży i małej cerkiewki nie ma zbyt wiele do oglądania - ale warto się tutaj wspiąć chociażby ze względu na pocztówkowe widoki.


Uwielbiam miejsca, w których odnosi się wrażenie, że czas dosyć dawno temu się zatrzymał lub co najmniej płynie w zwolnionym tempie. Czytając książkę Marcina Pietrzyka pt. "Moja Grecja" -  pasjonata greckich klimatów oraz przewodnika wycieczek - od razu wiedziałam, że wypoczywając na Riwierze Olimpijskiej nie mogę pominąć wizyty w wiosce Stary Pantalejmon, w której mieszka - UWAGA: aż 19 osób!!! 
Jakież miłe było zaskoczenie kiedy spacerując uliczkami mogłam spotkać rdzenną mieszkankę tej tej klimatycznej wioski. Jest to idealne miejsce na totalne zresetowanie organizmu. I chociaż nie ma tu żadnych zabytków, ani innych spektakularnych atrakcji, mimo to Stary Pantalejmon  ma w sobie to coś, co nie pozwala o nim zapomnieć. 
Już sam wjazd krętymi serpentynami wywołuje oczopląs i zapowiada mocne wrażenia. Myślę, że oddam teraz głos M. Pietrzykowi, który w ten sposób ją opisuje: 
"Z jednej strony widać potężne góry, ośnieżone do połowy lipca, z drugiej szerokie plaże i Zatokę Termajską. Sama wioska przycupnęła na zboczach Olimpu, na wysokości 700 metrów nad poziomem morza, więc oferuje wyjątkowe widoki".
Potwierdzam te słowa co do joty:)
Jej historia sięga XIV wieku, ale po II wojnie światowej mieszkańcy przenieśli się nad morze i założyli Nowy Pantalejmon. Już nie musieli mieszkać tak wysoko aby się bronić, a na dole życie było zdecydowanie łatwiejsze. 
Jednak jakieś 30 lat temu opuszczona osada zaczęła przyciągać ludzi kochających tradycje i przyrodę, a obecnie Stary Pantalejmon zyskuje coraz większą popularność. Jest zamknięty dla ruchu samochodowego i słynie z doskonale zachowanej macedońskiej architektury. Kamienne domy kryte ceglastoczerwoną dachówką jawią się niczym miniaturowe twierdze. Podziwiając zabudowę z punktu widokowego przy wejściu do wioski, odnosi się wrażenie, że widać tylko dachy ułożone we wzory, a pomiędzy nimi wielkie szare ściany. 
Ktoś mądry wpadł na pomysł, aby spróbować zachować wyjątkowy charakter tego miejsca i prawnie zabroniono budowlanej samowolki /popieram inicjatywę/. Podobna sytuacja jest w Ochrydzie /tutaj/. Można remontować, przebudowywać, odrestaurowywać, ale należy  trzymać się ściśle określonych zasad. 
Dzięki tym zabiegom wszystkie budynki zachowały tradycyjny wygląd. Są solidne, kamienne, przykryte dachówką i ozdobione elementami z drewna. Właśnie dlatego w Starym Pantalejmonie czas stoi w miejscu. Jeśli chodzi o mnie - w ogóle mi to nie przeszkadza, a nawet bardzo imponuje:) 


Będąc w Starym Pantalejmonie grzechem byłoby pominąć specjały tutejszej - podobno doskonałej kuchni.
"Jeśli mam okazję lub chcę kogoś zarazić miłością do Grecji, to przywożę go tutaj na obiad lub kolację - pisze M. Pietrzyk. Znam każdą tawernę, ponieważ wiele razy odwiedzałem wioskę z turystami, jednak własny żołądek powierzam Kathodonowi.  To greckie słowo znaczy "po drodze". Tawerna rzeczywiście stoi przy drodze prowadzącej na główny plac, więc nie ma wyjścia, trzeba obok niej przejść. 
Kiedy siada się na werandzie, można poczuć, że ma się u stóp cały świat. Zaraz potem przychodzi Giorgos. Radiowym głosem zagaduje o wrażenia z wioski i zaczyna opowiadać o tym co serwują. Ileż ten gość złamał kobiecych serc!!! W tawernie wszystko jest tradycyjne. Od wielu lat podają saganaki /twardy żółty ser smażony na patelni/ i chrupiące jagnięce żeberka. Zawsze smakują wyśmienicie, niezależnie od humoru kucharza".  
Rzeczywiście ze wszystkim  muszę się zgodzić - począwszy od pysznych jagnięcych żeberek, poprzez doskonały deser - a skończywszy na przeuroczym kelnerze. Chyba faktycznie z tym podrywem jest coś na rzeczy:)
Kiedy przechodziłam obok Niego zawadiacko puścił do mnie oko, a gdy przyniósł menu - delikatnie, niby nie chcąco musnął dłoń - ach ten Giorgios:) 
Dziewczyny, jeśli będziecie na Riwierze Olimpijskiej, koniecznie odwiedzajcie Stary Pantalejmon - a knajpę Kathodon obowiązkowo:):):)

Kelner Giorgios- czarodziej i uwodziciel:) 
Pychota:):)

Co roku w Starym Pantalejmonie odbywa się  Święto Kasztanów, które podobno są smaczniejsze od tych z placu Pigalle. Chętnie bym spróbowała:)
Wyobraźcie sobie, że w wiosce prąd podłączono dopiero w 2002 roku, a pierwsza żarówka zapaliła się właśnie w Kathadonie.  
Stary Pantalejmon kochają zarówno Grecy jak i przybywający zewsząd turyści. Jednak w trakcie naszej wizyty wioska była zupełnie opustoszała, więc mieliśmy ją praktycznie tylko i wyłącznie do naszej dyspozycji. Tym bardziej nie chciało mi się wracać do głośnej Leptokarii, w której stacjonowaliśmy. Uwielbiam takie klimatyczne, spokojne i swojskie miejsca. Mogłabym bez końca wędrować wybrukowanymi uliczkami, a od czasu do czasu przysiadać na kamiennym murku żeby ot tak, po prostu - gapić się w dal. 
Zdecydowanie polecam Stary Pantalejmon jako odskocznię od gwarnych i zatłoczonych kurortów. To wprost idealne miejsce na romantyczne spacery, a może nawet oświadczyny?:):):) 


Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze
i życzę aby nadchodzące dni cudownej Polskiej Złotej Jesieni 
przyniosły Wam wiele radości i zadowolenia z życia:) 


Grecja - wrzesień 2019

23 komentarze:

 1. I bogowie na to pozwolili? Na postawienie siedziby Krzyżaków? Skandal! Nie wiadomo co tam robili, na pewno bezcześcili ziemię!

  O rany, tylko nie monotonne podejście asfaltem... Już sto razy bardziej wolałabym, jakby to miała być wspinaczka po drabinach.

  Powiem Ci, że średniowieczny zamek krzyżacki z tak tropikalną panoramą, robi dziwne wrażenie.

  Taka sama zasada odnośnie zachowania pierwotnego wyglądu zabytkowych budynków, panuje w Szwajcarii. Na całe szczęście, bo mrowie tego i szkoda by było.

  Ten Giorgios to całkiem w moim typie. XD

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie odwiedziłabym tę wioskę. Tam jest cudnie i bardzo klimatycznie, a widoki boskie:)
  Marta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie, ciepło i do tego GRECJA. Krzyżacy dotarli jeszcze dalej na wschód, bo aż na Rodos. Dzisiaj są to tylko ruiny ale za to jakie malownicze. Co do kasztanów nie smakują mi żadne, ale może mam nie wyrobiony smak:( Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Kelner uwodziciel mnie rozbawił. hihihi Baśniowe jest to miejsce. Takiego mi potrzeba, mało ludzi, piękne widoki, czarująca architektura, no tego mi teraz potrzeba. Pewnie bym się tam totalnie zresetowała, odpoczęła od hałasu, od myśli. Fantastyczne zdjęcia, widoki rzeczywiście jak z pocztówek. Wioska mnie oczarowała, no oświadczyny w takim miejscu to byłoby coś. :) Pozdrawiam Was bardzo serdecznie. <3 :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Miejsce piękne i chętnie bym tam zawitała:))Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 6. Que buen destino para conocer una parte de esa gloriosa Grecia, que dejó en Europa un importante legado cultural.

  Las imágenes dan ya una idea de lo interesante que e este lugar.

  Besos

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne miejsce :)
  Ale czemu jest tak mało mieszkańców? Czyżby to było kolejne miejsce dla turystów i zmusili rdzennych mieszkańców do opuszczenia tego miejsca?

  OdpowiedzUsuń
 8. Też lubię takie miejsca, niby w środku cywilizacji, a jednak obok:) I działają te cudne, greckie klimaty:)
  Gdy będę w tej części Grecji na pewno tam wpadnę:)
  Pozdrawiam weekendowo:)))

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwsze zdjęcie jest cudne :) Grecja jeszcze przede mną. Dawno mnie u Ciebie nie było, a widzę, że udało Ci się odwiedzić moją ukochaną Portugalię :) Pozdrawiam, Marta

  OdpowiedzUsuń
 10. Niesamowite miejsce. Też lubię takie sielskie klimaty.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Wioska rzeczywiście urocza, ale jak pomyślę ile istnień ludzkich oddało życie przy budowie twierdzy, która niszczeje zamiast być wykorzystana, to i zachwyt nad pięknem przyrody przechodzi. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękna foto-relacja, malownicze miejsce🌞🤗
  Zatrzymałas w kadrze ciekawe monenty z Waszej podróży 😊💜
  Serdeczności zostawiam☕🍁

  OdpowiedzUsuń
 13. Fantastyczny cytaty na początek i świetna relacja z greckich wakacji- sama miejscówka wyglada bardzo urokliwie a do tego te widoki - ach i och :-)

  cieplutko pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Wioska wygląda niesamowicie klimatycznie. Podobają mi się szczególnie kamienne budynki, klimat który do mnie przemawia. A ten widok na wodę to jest po prostu bajka :)

  Pozdrawiam i cieszę się z twojego udanego wyjazdu :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Cudne zdjęcia, aż chce się wybrać w podróż, kocham takie posty!☺

  OdpowiedzUsuń
 16. Piękne greckie klimaty zawsze z przyjemnością oglądam. A szczególnie lubię właśnie takie spokojne jakby nie z tego wieku.

  OdpowiedzUsuń
 17. Droga Mario
  bardzo dziękuję za prezentację tej bardzo malowniczej, greckiej wioski. Uwielbiam urocze wąskie uliczki w tradycyjnych greckich wioskach i niesamowity klimat tych miejsc. czasem miałam wrażenie, że są w całkowitej izolacji od miast, od całego świata. Jak zawsze bardzo piękna relacja i wspaniałe zdjęcia.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przepiękne zdjęcia, wspaniałe scenerie... jeszcze bardziej tęsknię za latem! A taki kelner od czasu do czasu mógłby mi poprawiać humor ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ach... Ach... Grecja!!! Niczego już nie dodam... Po prostu uwielbiam!!!
  Mario i Ty się dziwisz? Jak kelner zobaczył taką piękną Łanię, to musiał puścić oczko :)
  A ta babcia w czerni też z Wami podróżowała?

  OdpowiedzUsuń
 20. Kamienna wioska bardzo malownicza. Ciekawe, czy to turystyczny skansen, czy osada żywa, choć maleńka?

  OdpowiedzUsuń
 21. Wymarzone miejsce do wyluzowania się i spędzenia urlopu.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...