poniedziałek, 15 czerwca 2015

Urocze Hallstat


13.08.2014 
Kolejnym celem naszej podróży było urocze miasteczko Hallstat słynące przede wszystkim z najstarszej na świecie kopalni soli /Salzwelten Halstat/. 

Kolejka którą wyjeżdża się do kopalni węgla
Wydobycie rozpoczęte w epoce żelaza, a więc w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą, kontynuowano w okresie celtyckim, następnie rzymskim, aż po czasy współczesne.
Miasto rozsławiły odkrycia archeologiczne dokonane przez Georga Ramsauera. Kulturę którą reprezentowały nazwano „halsztacką”.
Hallstat jest wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco.
W prowincji Guangdong na południu Chin zaczęło przyjmować gości miasteczko, które jest kopią malowniczego austriackiego Hallstatt. Przedsięwzięcie kosztowało 940 mln dolarów i jest być może najambitniejszą chińską "podróbką".
"Byliśmy zaskoczeni, że zbudowano małe austriackie miasteczko, ale teraz jesteśmy z tego dumni" - powiedział burmistrz Alexander Scheutz, który przyleciał na oficjalne otwarcie w sobotę i podpisał porozumienie o współpracy kulturalnej z chińską repliką.
Chińskie Hallstatt, wybudowane w ciągu roku, zajmuje powierzchnię jednego kilometra kwadratowego i oferuje działki budowlane na wzgórzach nad odtworzoną zabudową.
Także szefowa biura turystyki w Hallstatt Pamela Binder powiedziała, że alpejskie miasto pogodziło się z chińska repliką. Austriackie miasteczko, którego uroda co roku przyciąga ponad 800 tysięcy gości, żyje z turystyki.
W 2005 roku do prawdziwego Hallstatt przyjechało mniej niż 50 chińskich turystów, ale obecnie co roku jeżdżą tam już tysiące - powiedzieli przedstawiciele austriackiej delegacji.


Domy sprawiają wrażenie, że jeden stoi na drugimJednak część mieszkańców Hallstatt nie sądzi, żeby był to dobry pomysł. "Hallstatt jest po prostu unikatowe, ma swoją kulturę i tradycje. A tego skopiować się nie da. Widziałam reportaż i zdjęcia i ta kopia znacznie się różni. Moim zdaniem jest to nie do przyjęcia" powiedziała Austriaczka Karin Hoell.
A mieszkaniec Huizhou, Zhong Ping, zauważa, że "chińska architektura jest bardzo charakterystyczna i elegancka. Trzeba tylko popracować nad własnym stylem. Po co kopiować innych?". I dodaje: "Nawet kwiaty są sztuczne; na pierwszy rzut oka poznaję, że są sztuczne".Kawa w takiej scenerii nie może 
po prostu nie smakować

To prawda, że spacerując po miasteczku można w nim spotkać więcej chińczyków niż austriaków /w razie wątpliwości to my/
Uroczy ryneczek 


O tym, że nadmiaru przestrzeni w miasteczku nigdy nie było, świadczą tarasowe, wpasowane w skały zabudowania oraz dostosowany do rzeźby terenu nieregularny układ wąskich uliczek.


Miejscowy Kościół katolicki (pierwotnie romański, choć to, co teraz widzimy, to już budowla XVI-wieczna) i przylegający do niego cmentarzyk wykorzystują niewielką skalną półkę, z pięknym widokiem na jezioro.

Groby są niewielkie, ściśle do siebie przylegające, niemal identyczne, ozdobione skromnymi krzyżami i kwiatami. Cmentarnych „miejscówek” zawsze jednak brakowało.
Już w średniowieczu ustalono, że trzeba zrezygnować z przestronnych grobów rodzinnych, a ponieważ kremacja w tamtych czasach była zakazana, trumny wkładano do grobów pionowo! 
Mało tego, w 1720 roku zdecydowano, że prawo do korzystania z grobowca przysługuje jedynie przez dziesięć lat od pochówku. Potem trzeba było zwolnić miejsce dla następnych nieboszczyków.
Szacunek ludzkim szczątkom jednak się należy – czaszki i kości z grobowców wyjmowano, czyszczono, suszono na słońcu, po czym składano w tzw. beinhausie, czyli kostnicy, na dolnym poziomie cmentarnej kaplicy św. Michała Archanioła.

Nazwisko na głowie


Z czasem narodziła się nowa tradycja – uznano, że skoro groby na znak pamięci ozdabia się kwiatami, w takim razie zdobione będą również czaszki. Na czaszkach kobiecych zwyczajowo malowano koronę z kwiatów, a na męskich – wieniec z liści. Najczęściej wykorzystywano motyw róży (znak miłości), bluszczu (symbol życia), liści dębu (sława i chwała) oraz liści laurowych (zwycięstwo).
Dla ułatwienia rodzinom identyfikacji bliskich czaszki były opisywane – oprócz imienia i nazwiska podawano na nich również datę śmierci, a niekiedy także urodzenia i zawód (na jednej z nich widać na przykład słowo „arzt”, czyli z niemieckiego „lekarz”).


Tradycja zanika

Pochodzący z XII wieku karner albo ossuarium, jak nazywa się fachowo kaplica z ekshumowanymi szczątkami, to obecnie atrakcja turystyczna Hallstatt. Można nawet robić w niej zdjęcia!
Zwyczaj malowania czaszek zanikł wraz z rozpowszechnieniem się kremacji. Teoretycznie można wciąż skorzystać z dawnej formy pochówku, trzeba to jednak wyraźnie zaznaczyć w testamencie, ale chętnych brak. Chociaż jest w kaplicy zdjęcie mężczyzny malującego czaszkę swojego ojca – pochodzi z nie tak przecież odległych lat 70. XX wieku.

Ostatnia czaszka została złożona w kaplicy w 1995 roku – należy do zmarłej w roku 1983 kobiety, która zażyczyła sobie wiecznego odpoczynku zgodnego z tradycją przodków. Jej czaszka leży na środku ołtarza, łatwo ją rozpoznać po złotym zębie i nieco innym od pozostałych malunku – zdobi ją czarny wąż, symbol śmierci i grzechu, a zarazem Adama i Ewy, podczas gdy wznoszący się nad nią krucyfiks przypomina o odkupieniu i zmartwychwstaniu. Po bokach, również na ołtarzu, mamy czaszki położone na grubych księgach – to z kolei szczątki duchownych.

W sumie w kaplicy złożono około 1200 czaszek, z których pomalowana jest ponad połowa. Pod nimi piętrzą się równe stosy kości. Wyraźne "memento mori".


7 komentarzy:

 1. Fantastyczne miejsce.
  Pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Tam, gdzie góry spotykają się z morzem zawsze jest fantastycznie, a Austria ma to do siebie, że bardzo często tak się dzieje. Zwróć uwagę, że Hallstat jest prawie identycznie położone jak miasteczko Perast w Czarnogórze, które opisywałam w komentowanym przez Ciebie poście. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Ależ Ci zazdroszczę! Marzę od lat o wycieczce do tego miasteczka! Wygląda jak z bajki. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w to wierzę i Ty pewnie też, że marzenia się spełniają, i tego życzę Ci z całego serca:)

   Usuń
 3. Urokliwe zdjęcia a te domeczki- magia!
  Kawusię w takim miejscu tez bym chętnie wypiła.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...